1. Home
  2. Szkło
  3. Szklany słoik – gdzie wyrzucić? Czy myć słoik?

Szklany słoik – gdzie wyrzucić? Czy myć słoik?

Szklany słoik wyrzuć do kosza na szkło. Również nie tłucz słoika i nie usuwaj etykiet.

Szklany słoik gdzie wyrzucić

Czy myć szklany słoik przed wyrzuceniem?

Nie ma takiej potrzeby. Szkła nie trzeba myć przed wyrzuceniem do pojemnika na szkło. Słoik wystarczy opróżnić z zawartości. W procesie recyklingu resztki zostaną skutecznie wypłukane. Jeżeli zawartość słoika jest już przeterminowana, to zawartość wyrzuć do odpowiedniego kosza – nie do szkła.

Czy usuwać lub zdrapywać etykietę ze szklanego słoika?

Nie ma takiej potrzeby. Etykiety mogą trafić do kosza razem ze szkłem. Takie etykiety są następnie usuwane w procesie recyklingu. Może się również zdarzyć, że na butelce jest etykieta z folii termokurczliwej, czyli tak zwanego PCV. Taka etykieta nie nadaje się recyklingu i powinna zostać wyrzucona do odpadów zmieszanych. Oczywiście na etykiecie powinna znaleźć się informacja o tym z czego jest zrobiona.

Czy wyrzucać słoik razem z zakrętką?

Nie. Zakrętkę od słoika odkręć i wyrzuć do tworzyw sztucznych. Taka zakrętka jest zazwyczaj wykonana z metalu i znakomicie nadaje się do recyklingu.

Czy mam potłuc słoik przed wyrzuceniem?

Nie. Oczywiście stłuczony słoik również wyrzuć do szkła, ale nie tłucz go specjalnie. Jest to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie dla Ciebie ponieważ nie skaleczysz się rozbitym szkłem. Podobnie jeżeli używasz worków na śmieci na odpady ze szkła, potłuczone szkło może je przeciąć i stworzyć dodatkowe niebezpieczeństwo. W procesie recyklingu szkło i tak zostanie potłuczone i zmienione w tak zwaną “stłuczkę”, z której następnie wyrabia się nowe wyroby ze szkła.

Zachowaj słoik

A może warto zachować słoik na dłużej? W słoikach można przechowywać różne produkty lub przygotować różnego rodzaju przetwory. W Internecie znajduje się mnóstwo innych kreatywnych sposobów na wykorzystanie szklanych słoików, dlatego warto je czasem zatrzymać!.

Nie każde szkło trafia do szkła

Według naszych danych, najwięcej kłopotu sprawia wyrzucanie szkła. Zobacz nasze inne artykuły i dowiedz się gdzie wyrzucać na przykład lustra albo szklanki.

Podsumowując

  • Szklany słoik wyrzuć do kosza na szkło.
  • Nie tłucz słoika. Jak jest już stłuczony i tak trafia do szkła.
  • Nakrętkę – o ile jest z metalu lub plastiku – wyrzuć do tworzyw sztucznych
  • Nie usuwaj etykiety, chyba że oznaczenie na etykiecie mówi inaczej (choć zazwyczaj nie)

Was this article helpful?

Related Articles