1. Home
  2. Metale i tworzywa sztuczne
  3. Styropian – gdzie wyrzucić – to zależy od kilku czynników

Styropian – gdzie wyrzucić – to zależy od kilku czynników

Styropian wyrzuć do kosza na tworzywa sztuczne, ale pamiętaj o kilku wyjątkach.

Ze względu na to, że styropian ma bardzo wiele zastosowań, nie zawsze będzie lądował w żółtym koszu. Na pierwszy rzut oka styropian nie wydaje się szczególnie szkodliwy, ale duże jego ilości są dosyć problematyczne.

Jak rozróżnić styropian?

Na przykład zabezpieczenia urządzeń RTV lub AGD, które zmieszczą się do kosza na metale i tworzywa sztuczne możesz bezpiecznie wyrzucić. Jest to tak zwany styropian opakowaniowy. Podobnie jest z wypełniaczami paczek, ale nie mylić ich z tak zwanym skropakiem lub chrupkami. One składają się z celulozy i można je wyrzucić do innego kosza. Innym rodzajem styropianu jest styropian budowlany, który zazwyczaj służy do ocieplenia domów.

Jeżeli styropian jest bardzo duży, na przykład po bardzo dużym telewizorze, możesz go połamać na mniejsze części. W przypadku gdy styropianu jest bardzo dużo, należy zgłosić do gminy chęć pozbycia się odpadów gabarytowych.

Zabrudzony tłuszczem styropian powinien trafić do kosza na odpady zmieszane. Dobrym przykładem niech będą jednorazowe talerze lub pojemniki z jedzeniem na wynos. “Czysty” talerzyk jak najbardziej mógłby trafić do metali i tworzyw sztucznych. Jednak ten “użyty” już nie może. Prostą zasadą do zapamiętania przy segregacji jest fakt, że wszystko co jest zatłuszczone (w co tłuszcz może wsiąknąć), trzeba wyrzucić do kosza na odpady zmieszane.

Uwaga! W niektórych regionach Polski styropian NIE MOŻE trafiać do żadnego z podstawowych koszy. Jest to związane z wytycznymi Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). Przeczytaj więcej o RIPOKACH.

Na przykład: mieszkając we Wrocławiu styropian wyrzuć do odpadów zmieszanych.

Podsumowując

Was this article helpful?

Related Articles