1. Home
  2. Papier
  3. Koperta – gdzie wyrzucić, czy są wyjątki?

Koperta – gdzie wyrzucić, czy są wyjątki?

Gdzie wyrzucić kopertę?

Kopertę wyrzuć do pojemnika na papier, mimo że czasami zawiera trochę kleju to w procesie recyklingu klej jest usuwany. Nadruk lub pieczątki również nie wpływają na proces przetwarzania. Naklejki, które nie są z papieru należy usunąć. Poniżej znajduje się kilka wyjątków, z którymi warto się zapoznać.

Uwaga! Koperty z tak zwanym “okienkiem” czyli przezroczystą folią, która pokazuje adresata wiadomości nie nadają się do kosza na papier. Jeżeli jest możliwość rozdzielenia “okienka” od reszty papieru – zrób to! Jeżeli nie ma takiej możliwości to koperta powinna trafić do kosza na zmieszane.

Uwaga! Nie wyrzucaj koperty na której są twoje dane osobowe. Taką kopertę lepiej zniszczyć na przykład w niszczarce, dopiero wtedy wrzuć do kosza na papier.

Upewnij się, że w środku koperty nie znajduje się na przykład folia bąbelkowa. W takim przypadku spróbuj rozdzielić (wyjąć) folię i umieścić ją w koszu na tworzywa sztuczne, nie możesz wyrzucić takiej koperty do pojemnika na papier. Jeżeli nie ma możliwości rozdzielenia koperty od folii, wyrzuć ją do zmieszanych.

Gdzie wyrzucić kopertę

Podsumowując

  • Kopertę papierową bez okienka wyrzuć do pojemnika na papier.
  • Jeżeli w kopercie jest folia bąbelkowa, wyjmij ją.
  • Kopertę z okienkiem do śmietnika na odpady zmieszane.
  • Jeżeli na kopercie są dane osobowe – zniszcz ją w niszczarce.

A może zrezygnować z kopert?

Jednak dużo lepszym sposobem jest maksymalne pozbycie się poczty tradycyjnej. Większość faktur, rachunków i pism można teraz otrzymywać przez Internet, na przykład za pośrednictwem adresu e-mail lub poprzez odpowiednie strony urzędowe (pisma z ZUS itp.) Dodatkowo zniknie zmartwienie gdzie wyrzucić niepotrzebną kopertę.

Sprawdź, czy firmy, które wysyłają Ci rachunki (np. za prąd) mają w swojej ofercie możliwość przejścia na e-fakturę. Często za uruchomienie takiej opcji otrzymuje się dodatkowe rabaty. Dobrym przykładem jest Orange lub Netiia gdzie można uzyskać 5zł rabatu na rachunek co miesiąc, co przekłada się na 60zł rocznie.

Dzięki przejściu na faktury on-line nie tylko będziesz oszczędzać papier, ale również dostaniesz dodatkowy rabat.

Was this article helpful?

Related Articles