1. Home
  2. Odpady zmieszane
  3. Karton po pizzy – gdzie wyrzucić

Karton po pizzy – gdzie wyrzucić

Wydaje się oczywiste, że kartonowe opakowanie po pizzy powinno trafić do pojemnika na papier. Jednak prawidłowym miejscem na kartonowe po pizzy to kosz na odpady zmieszane, więc wyrzuć karton po pizzy właśnie tam.

opakowanie po pizzy gdzie wyrzucić

Karton po pizzy to papier

Tak, jednak do kosza na papier może trafić wyłącznie “czysty” papier, który nie jest w żaden sposób zatłuszczony lub brudny w inny sposób. Niestety karton na pizze przez to, że ma kontakt z tłustą pizzą, nie może znaleźć się w pojemniku na papier i musi trafić do kosza na odpady zmieszane.

Aluminiowa lub papierowa podkładka

To samo dotyczy tacki aluminiowej lub papierowej czasami dodawanej pod spód pizzy, aby ta utrzymywała dłużej wysoką temperaturę lub nie przemiękała. Ona również musi trafić do zmieszanych.

Plastikowy “wspornik”

Czasami w kartonach można znaleźć plastikowy wspornik, który ma za zadanie ochronić pizzę przed zgnieceniem. On również jest zatłuszczony, ale w tym wypadku może trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. W procesie recyklingu śmieci są oczyszczane i myte, więc jak najbardziej to odpowiedni kosz dla takiego wspornika.

Plastikowe opakowanie po sosie do pizzy

Plastikowe opakowanie po sosie do pizzy wyrzuć do kosza na metale i tworzywa sztuczne. Jeżeli sosu w opakowaniu jest dużo lub jest pełny, najlepiej go wylać lub wyrzucić do kosza na odpady zmieszane, a samo opakowanie do tworzyw sztucznych. Nie ma potrzeby mycia takiego opakowania.

Pamiętaj, że taki sos nadaje się do spożycia jeszcze przez kilka dni i możesz go wykorzystać później.

Podsumowując – gdzie wyrzucić karton po pizzy

  • Opakowanie kartonowe po pizzy wyrzuć do kosza na odpady zmieszane.
  • Papierową lub aluminiową podkładkę umieść w koszu na odpady zmieszane.
  • Plastikowy wspornik, wyrzuć do kosza na tworzywa sztuczne.
  • Plastikowe opakowanie po sosie w miarę możliwości opróżnij (ale nie myj) i wyrzuć do kosza na tworzywa sztuczne.

Czasem tak trywialne, jak wydawałoby się, rzeczy codziennego użytku sprawiają najwięcej trudności pod czas decydowania gdzie je wyrzucić. Karton po pizzy jest jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz, jeżeli chodzi o sortowanie śmieci!

Was this article helpful?

Related Articles