1. Home
  2. Metale i tworzywa sztuczne
  3. Plastikowa butelka – gdzie wyrzucić? Czy myć?

Plastikowa butelka – gdzie wyrzucić? Czy myć?

Plastikową butelkę wyrzuć do kosza na tworzywa sztuczne.

Zgnieć przed wyrzuceniem.

Czy butelkę trzeba umyć przed wyrzuceniem?

Nie! Plastiku i metalu nie trzeba myć przed wyrzuceniem do pojemnika na tworzywa sztuczne. Wystarczy je opróżnić z zawartości. W procesie recyklingu resztki brudu zostaną wypłukane.

Butelki plastikowe gdzie wyrzucać

Czy trzeba oderwać etykietę?

Również nie! W większości przypadków etykiety są plastikowe i również powinny trafić do tworzyw sztucznych. Ale jak zawsze, mogą zdarzyć się wyjątki:

  • Niektóre firmy wprowadzają papierowe etykiety w myśl bycia bardziej EKO. W takim przypadku na etykiecie powinna być informacja, że jest ona z papieru. Taka etykietka powinna trafić do kosza na papier
  • Może się również zdarzyć, że na butelce jest etykieta z folii termokurczliwej, czyli tak zwanego PCV. Taka etykieta nie nadaje się recyklingu i powinna zostać wyrzucona do odpadów zmieszanych. Oczywiście na etykiecie powinna znaleźć się informacja o tym z czego jest zrobiona.

Czy butelkę trzeba zgnieść?

Jak najbardziej! Pusta butelka zabiera bardzo dużo miejsca, przez co kosze szybciej się zapełniają, a w końcu zapychają. Wolniej zapełniające się śmietniki to końcowo mniejsze koszty wywożenia śmieci.

Jak zminimalizować ilość plastikowych butelek?

Kupując wodę butelkowaną przyczyniasz się do zwiększonej ilości plastiku. Oczywiście czasami nie ma innej możliwości, ale warto rozejrzeć się za innymi rozwiązaniami.

Czysta woda w miastach.

W większości dużych Polskich miast woda z kranu nadaje się do bezpośredniego picia. Nie trzeba jej przegotowywać ani filtrować. Na przykład w Warszawskich filtrach proces filtracji składa się aż z ośmiu kroków. Czystość wody w Warszawie jest identyczna jak w plastikowych butelkach.

Plastikowe lub szklane dzbanki do filtrowania wody

Jeżeli nie mamy zaufania do wody miejskiej możemy zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący. Jego zadaniem jest “dofiltrowanie” wody z ewentualnych zanieczyszczeń, które znalazły się między filtrami miejskimi, a punktem docelowym – szklanką wody. Zobacz gdzie wyrzucić filtr węglowy.

Filtry podzlewowe i inne

Jeżeli w Twoim systemie kanalizacyjnym woda nie nadaje się do picia, możesz rozważyć zakup filtra podzlewowego albo baterii filtrującej.

Butelki filtrujące

Ostatnio popularnością cieszą się również butelki filtrujące z wymiennymi wkładami. Butelki są co prawda plastikowe, ale starczają na dużo dłużej. Taką butelkę wyrzuć do kosza na tworzywa sztuczne. Zobacz również gdzie wyrzucić filtr węglowy.

Was this article helpful?

Related Articles