1. Home
  2. Metale i tworzywa sztuczne
  3. Butelka plastikowa po kosmetykach – gdzie wyrzucić?

Butelka plastikowa po kosmetykach – gdzie wyrzucić?

Butelkę plastikową po kosmetykach wyrzuć do kosza na tworzywa sztuczne. Butelkę po szamponie, butelkę po odżywce i butelkę po mydłach również możesz wyrzucić do tworzyw sztucznych.

Zgnieć przed wyrzuceniem.

Jeżeli butelka jest pełna, opróżnij ją, a następnie wyrzuć do tworzyw sztucznych.

plastikowa butelka gdzie wyrzucić

Jak zminimalizować ilość plastikowych butelek lub opakowań po kosmetykach?

Kupuj większe opakowania

Możesz kupować kosmetyki w większych (np rodzinnych) rozmiarach. Nie dość, że zminimalizujesz ilość plastiku to najprawdopodobniej zapłacisz mniej. Zazwyczaj kupowanie produktu w większej ilości powoduje że cena tego produktu w przeliczeniu na litr jest mniejsza. Te butelki plastikowe oczywiście też wyrzucaj do tworzyw sztucznych.

Stacje do napełniania kosmetyków

W Polsce jest to zupełna nowość i jest bardzo trudno dostępna. W niektórych sklepach istnieje możliwość kupienia kosmetyków “bez opakowania”.Takie kosmetyki są nalewane bezpośrednio do butelki. Dzięki temu jedna butelka jest używana wielokrotnie co jak najbardziej sprzyja środowisku. Jest to oczywiście również zmniejszenie kosztów produkcyjnych dla firm pod szyldem dbania o środowisko.

Zrób własne kosmetyki

Nie chodzi oczywiście o utworzenie własnej marki kosmetycznej! Wczytując się w składy bardzo wielu naturalnych kosmetyków łatwo można zauważyć, że większość z nich składa się z produktów łatwo dostępnych. W dobie Internetu bardzo można znaleźć inspiracje jak takie kosmetyki zrobić często dużo niższym kosztem niż kupienie ich w sklepie.

Podsumowując

Postaraj się zredukować ilość kupowanego plastiku. Przemyśl, czy nie kupować większych opakowań. Możesz też poszukać, które są zrobione z bardziej ekologicznych materiałów. Butelkę plastikową po dowolnych kosmetykach wyrzuć zawsze do kosza na tworzywa sztuczne, podobnie jak z plastikowymi butelkami. Jeżeli masz możliwość, zgnieć przed wyrzuceniem. Butelkę opróżnij. Rozejrzyj się w okolicy czy nie powstała gdzieś stacja do napełniania kosmetyków lub spróbuj zrobić własne kosmetyki. Możesz też spróbować wykorzystać plastikowe butelki po kosmetykach w inny ciekawy i kreatywny sposób.

Was this article helpful?

Related Articles